نام سایت نام سایت

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ديوار سه بعدي، 3d panel
#1
ديوار سه بعدي يك المان پيش ساخته تشكيل شده از دو لايه بتن مسلح شده و يك هسته پلي استايرن با ضخامت هاي متغير براي تامين ويژگيهاي مورد نياز مي باشد. شبكه هاي مفتولي تقويت كننده، براي اطمينان از استحكام مكانيكي بالاي پانل ها توسط خرپاهاي قطري بطور مناسبي به هم جوش شده اند.
اين پانل مي تواند بجاي ديوارهاي آجري، سفالي پيش ساخته و يا ديوارهاي با اسكلت فلزي-بتني استفاده شود.

آئين نامه هاي رعايت شده در پانل Tridiwall:C.A.B.O. انجمن متوليان ساختمان آمريكا
I.C.B.O. كنفرانس بين المللي متوليان ساختمان
S.B.C.C.I. كنگره بين المللي آئين نامه ساختمانهاي جنوبي
H.U.D. توسعه شهري مسكن
B.O.C.A. مديران آيين نامه و متوليان ساختمان
معاونت فني و اجرائي وزارت مسكن و شهرسازي

نحوه استفاده از دیوار سه بعدی:

بعد از رگلاژ زمين در محلهايي كه ديوار باربر وجود دارد، شناژ طبق نقشه و پس از آن كف بتني انجام شده و ميلگردهاي انتظار جاگذاري ميگردد. ميلگردهاي انتظار در سازه هاي بتني در داخل سوراخ هاي تعبيه شده توسط مته و در سازه هاي فلزي به تيرها جوش مي شوند.

۱- در ساختمانهای با اسکلت فلزی

ابتدا دور تا دور یک دهانه فرضی ساختمان را با میلگرد نمره ۸ یا ۱۰ و ترجیحا آجدار بطول حدود ۵۰ سانتیمتر و بشکل ال (۱۰ و ۴۰ سانتیمتر ) و بفاصله حدود هر ۴۰ سانتیمتر، میلگردها را به بدنه اسکلت جوش میدهند. سپس پانلهای سه بعدی با سیم آرماتور بندی بعد از تراز و شاقول کردن، به این میلگردهای جوش شده، بسته میشوند .۲- در ساختمانهای با اسکلت بتنی

در این ساختمانها معمولا پلیت های انتظار در ستونها یا زیر پلها و هم چنین در کف قرار میدهند و سپس مانند ردیف ۱ میلگردهای اتصال را جوش میدهند . اما اگر پلیتهای انتظار را کار نگذاشته باشند ، بفاصله حدود هر ۴۰ سانتیمتر با مته نمره ۸ حفره ای بعمق حدود ۱۰ سانتیمتر ایجاد میکنند و سپس یک میلگرد نمره ۸ آجدار و بطول حدود ۴۰ سانتیمتر در داخل حفره میکوبند. سپس پانلهای سه بعدی دیواری را با سیم آرماتور بندی بعد از تراز و شاقول کردن به این میلگردها میبندند.

كليه عمليات لوله كشي و سيم كشي در زير ميلگردها با رعايت روال مربوطه انجام شده و چارچوب در و پنجره ها تعبيه مي گردد.چنانچه در یک دهانه پنجره باشد بشکل زیر عمل میکنند :

۱- در موقع نصب پانلهای سه بعدی باندازه ابعاد پنجره باضافه ضخامت قاب پنجره ، محل نصب پنجره را خالی میگذارند. بعد از نصب پانلها قاب پنجره را در محل ایجاد شده نصب نموده و محکم میکنند ، سپس عملیات نماسازی انجام میشود.۲- ابتدا قاب پنجره ( قبل از نصب پانل ) در محل مورد نظر بعد از تراز وشاقول کردن محکم میبندند وسپس بعد از تکمیل میلگردهای اتصال که روی قاب پنجره هم جوش میشوند ، پانلهای دیواری نصب میگردد .

سپس عمليات شات كريت توسط پمپاژ سيمان به ديوارها انجام مي شود ويا بصورت دستی (سنتی) سیمانکاری روي ديوارها اجرا مي گردد.
نما سازی روی پانلهای سه بعدی دیواری

نمای دیوارهای بیرونی :

۱- اگر نما سنگ یا آجر و یا مشابه آن باشد ، ابتدا ردیف به ردیف آجر یا سنگ با اسکوپ لازم با فاصله حدود دو سانتیمتر جلوی پانلهای دیواری چیده میشود و سپس ملات لازم طبق مشخصات نقشه ها پشت آن ریخته میشود .

۲- اگر قصد انجام نمای سیمانی یا شسته و یا... را داشته باشید ، بعد از کرم بندی کردن روی پانلها به بضخامت ۲ تا ۳ سانتیمتر، با بتن ریز دانه (سیمان کاری) و از پائین به بالا و هم تراز کرم بندی پر میگردد که بعد از سخت شدن آن روی آن نماسازی شسته یا تگری یا... انجام میگردد.

نمای دیوارهای داخلی :

پس از کرم بندی و بتن پاشی روی دیوارهای داخلی و زیر سقف گچ کاری با ضخامت حدود 0.5 سانتیمتر انجام میگردد.

مزایای دیوارهای سه بعدی (3D Wall)

1) حذف مرحله پلاستر،

2) انسجام و پیوستگی سیستم سازه‌ای و مقاومت در برابر نیروهای جانبی

3) اجرای همزمان لوله کشی سرد، گرم، شوفاژ و لوله کشی برق با نصب دیوار

4) حمل و نقل آسان به دلیل سبکی در ساختمانهای مرتفع

5) حذف نعل درگاه در دیوارهای دارای بازشو.

6) عایق حرارتی و صوتی مناسب

7) شکل پذیری مناسبمعایب دیوارهای سه بعدی (3D Wall)

1) نیاز به کادر اجرایی متخصص

2) عدم امکان بازیافت

3) عدم امکان تغییر مسیر تأسیسات

4) درصدی از ملاط ماسه سیمان هنگام شاتکریت ریزش می کند و پرت می شود.


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان